Wykład: Czy Akkermansia rzeczywiście „odchudza”?

Coraz więcej osób korzystających z usług gabinetów medycyny estetycznej, zamiast inwazyjnych procedur o natychmiastowych efektach, wybiera zabiegi regeneracyjne, które pobudzają organizm do odnowy. W tej branży warto być na bieżąco, zarówno z oczekiwaniami pacjentek i pacjentów, jak i z najnowszymi badaniami i odkryciami medycznymi.

Biorąc pod uwagę jej wpływ na ogólną kondycję organizmu, mikrobiota jelitowa może się stać istotnym obszarem zainteresowania w medycynie estetycznej. Na tym polu wyróżnia się konkretna bakteria, wyizolowana w 2004 r. przez prof. Willema M. de Vosa.

Zapraszamy do obejrzenia wykładu prof. dr hab. n. med. Ewy Stachowskiej, drugiego z trzech, które zostały wygłoszone 19 października 2023 r. w ramach konferencji „Akkermansia muciniphila – bakteria do zadań specjalnych”. 

Czego dowiesz się z wykładu?

Prof. Stachowska skoncentrowała się na chorobie otyłościowej i jej związkach z mikrobiotą. Wskazała, które szczepy bakteryjnie dominują w jelitach osób szczupłych, a które u osób zmagających się z nadwagą. Ekspertka wyjaśniła też, jak zbyt wysoka ilość bakterii zdolnych do fermentacji węglowodanów wpływa na odzysk kalorii z diety. 

Profesor omówiła też dotychczasowe badania, potwierdzające korzystny wpływ Akkermansii muciniphili w walce z chorobą otyłościową. Wyjaśniła też, jak obecność tej bakterii wpływa m.in. na lepszą reakcję organizmu na dietę. 

Prof. Stachowska opowiedziała również o możliwościach zmiany niekorzystnego składu mikrobioty w naszym organizmie przy pomocy diety, probiotykoterapii i postbiotykoterapii. Ekspertka podkreślała też wagę odpowiedniego żywienia i wskazała, jakie produkty warto spożywać, aby pomóc A. muciniphili w kolonizacji naszych jelit.

Jak A. muciniphila wiąże się z tzw. zdrowym starzeniem i długowiecznością? Tego dowiesz się z ostatniego wykładu, wygłoszonego podczas konferencji Akkermansia – bakteria do zadań specjalnych”.