Wykład: Akkermansia ma wiele imion: postbiotyk, nowa żywność

Medycyna estetyczna to biznes wyjątkowy. Branża rozwija się dynamicznie i jest innowacyjna, ale też jest bardziej podatna na konkurencję i intensywny marketing niż inne dziedziny medycyny. Pacjentki i pacjenci gabinetów medycyny estetycznej coraz częściej też odchodzą od inwazyjnych i doraźnych procedur w kierunku zabiegów, które będą wspomagać organizm w samodzielnej regeneracji.

Czy mikrobiota jelitowa może stanowić potencjalne pole zainteresowania medycyny estetycznej? Ten związek może nie wydawać się zbyt oczywisty. Chyba że weźmiemy pod uwagę konkretną bakterię o wielu dobroczynnych dla organizmu właściwościach.

Zapraszamy do obejrzenia wykładu dr. n. med. Igora Łoniewskiego, pierwszego z trzech, które zostały wygłoszone 19 października 2023 r. w ramach konferencji „Akkermansia muciniphila – bakteria do zadań specjalnych”. 

Czego dowiesz się z wykładu?

Dr Łoniewski przedstawił w nim m.in. pojęcie i cechy postbiotyku oraz drogę, jaką Akkermansia muciniphilapokonała od momentu jej izolacji w 2004 r. do wprowadzenia jej na rynek polski w 2023 r. Ekspert podzielił się też badaniami potwierdzającymi skuteczność i bezpieczeństwo pasteryzowanej formy bakterii, wyjaśniając jednocześnie skomplikowany proces jej produkcji.

Co sprawia, że pasteryzowana Akkermansia muciniphilawzbudza zainteresowanie w świecie medycznym? 

Dr Łoniewski podkreśla, że jej wpływ jest unikalny, zwłaszcza przy schorzeniach wywołanych przez endotoksemię metaboliczną i tzw. nieszczelne jelito, czyli: cukrzycę typu 2, otyłość, stłuszczenie wątroby, choroby zapalne jelit, neurodegradacyjne, immunologiczne i psychiczne. Dlaczego? Bo pasteryzowana forma A. muciniphili działa bezpośrednio (a nie pośrednio jak np. probiotyki) na uszczelnienie bariery jelitowej. W trakcie wykładu dr Łoniewski szczegółowo wyjaśnia mechanizm tego działania i rolę białka Amuc_1100 w całym procesie. Przytacza także badania potwierdzające nie tylko skuteczność pasteryzowanej Akermansii muciniphili, ale nawet jej przewagę nad żywą formą tej bakterii. 

Co wspólnego ma A. muciniphila z dietą i dlaczego ta bakteria może być nowym markerem długowieczności? Tego dowiesz się z kolejnych dwóch wykładów, które zostały wygłoszone podczas konferencji Akkermansia – bakteria do zadań specjalnych”.