Wykład: Akkermansia jako podstawa zdrowego stylu życia

Medycyna estetyczna to wyjątkowy obszar biznesowy, który nieustannie ewoluuje, charakteryzując się dużą innowacyjnością. W przeciwieństwie do wielu innych dziedzin medycyny jest też bardziej podatny na konkurencję oraz działania marketingowe. W tej branży po prostu trzeba być na bieżąco, również z trendem coraz większej popularności zabiegów regeneracyjnych, kosztem procedur związanych z użyciem toksyny botulinowej czy kwasu hialuronowego. 

Z racji na korzystny wpływ na kondycję organizmu, mikrobiota jelitowa jest naturalnym obszarem zainteresowania w tej branży. Szczególnie ciekawa pod tym względem jest konkretna bakteria, wyizolowana w 2004 r. w Holandii. 

Zapraszamy do obejrzenia wykładu gastroenterologa, prof. dr. hab. n. med. Wojciecha Marlicza, który został wygłoszony 19 października 2023 r. w ramach konferencji „Akkermansia muciniphila – bakteria do zadań specjalnych”. 

Czego dowiesz się z wykładu?

Prof. Marlicz opowiedział o zależnościach między występowaniem Akkermansii muciniphili a prowadzonym przez nas trybem życia. 

Ekspert przedstawił interesującą koncepcję A. muciniphili jako markera długowieczności, opartą na badaniach populacji stulatków. Szczegółowo omówił też niekorzystne – dla prawidłowego składu mikrobioty – czynniki, takie jak: stres, zanieczyszczenie środowiska, przyjmowanie niektórych leków czy palenie. 

Prof. Marlicz wyjaśnił, jak zaburzenia osi mikrobiota-mózg-jelito mogą prowadzić nie tylko do zaburzeń metabolicznych czy zespołu jelita nadwrażliwego, ale też do depresji, uzależnień i zaburzeń nastroju. Przedstawił także najnowsze badania nad Akkermansią muciniphilią m.inw kontekście chorób nowotworowych, metabolicznych czy przy zaniku komórek kubkowych. 

Czy ten temat cię zainteresował? Chcesz wiedzieć więcej o nowych ścieżkach rozwoju dla gabinetów medycyny estetycznej?

Zapraszamy na MediEst 360° już 10 stycznia 2024 r. w hotelu Courtyard by Marriott w Szczecinie.